+48 502 792 290, +48 94 35 117 46 biuro@tomikbis.pl

Czasy mamy … ciekawe, W obliczu obecnych wyzwań, przy galopujących cenach energii, przedsiębiorca jest zmuszony szukać oszczędności, ograniczać koszty. Tylko gdzie zaoszczędzić?

Niejednokrotnie wybór pada na Biuro Rachunkowe – jeżeli negocjacje o obniżeniu ceny usługi zawodzą (bo niby czemu obniżać opłaty bez obniżenia standardu usługi?)– to może warto zaoszczędzić tę parę złotych i znaleźć tańszego księgowego, albo może obarczyć nowymi obowiązkami kogoś z rodziny? Przecież księgowy tylko kliknie dwa- trzy razy myszką i załatwione!

Taka oszczędność jest tylko pozorna. Może to nas  kosztować dużo więcej.

Drogi przedsiębiorco, musisz pamiętać, że księgowy między tymi przysłowiowymi kliknięciami myszką nieustannie się szkoli, czyta, wyszukuje informacje, analizuje orzecznictwo sądowe itp. Często jeździ (swoją przysłowiową Teslą) po szkoleniach tu i tam, zbierając wiedzę niedostępną od ręki. Często bywa że co wykładowca to inne podejście do tematu – co nie może dziwić, gdyż jak pokazała nam niedawna historia z rewolucją podatkową – ustawodawca sam nie bardzo rozumie co pisze. Niestety na tym nie koniec – drogi przedsiębiorco – każdy z Was jest inny, więc po tych wszystkich szkoleniach itp. księgowy musi usiąść w spokoju i przeanalizować wszystko co się dowiedział pod kątem Twojej działalności

To wszystko musi kosztować – szkolenia, materiały, dostępy do portali prawno-księgowych, więc to przysłowiowe kliknięcie myszką jest wynikiem wielu godzin spędzonych nad ustawą, na szkoleniach, oraz zwykłych dyskusjach między księgowymi.

Dobry księgowy podczas księgowania zwykłej faktury musi mieć w głowie kilkanaście różnych limitów, ograniczeń, przepisów – ileż to razy oglądał tą fakturkę przed kliknięciem, bo gdzieś „z tyłu głowy” zaświtało mu że tu może zaistnieć jeden z wielu wyjątków – i daje znowu nura w przepisy, żeby w 80% przypadków się przekonać, że to tylko jego ostrożność…..

Jest takie powiedzenie, że księgowy to osoba która rozwiąże twój problem o którym nie miałeś pojęcia, w sposób jaki nie zrozumiesz – wiele prawdy jest w tym powiedzeniu. O wielu problemach jakie miałeś w papierach drogi przedsiębiorco nawet nie wiesz i się nie dowiesz, bo problem naprawi Twój księgowy.

Swoją drogą muszę przyznać że część kolegów i koleżanek zachowuje się tak, jakby zdobyli wiedzę tajemną i zakazaną i niczym czarownice z bajki- w półmroku, przy świetle świec, z kotem na ramieniu księgują faktury chichocząc złowieszczo. Nic bardziej mylnego – wiedza jest ogólnie dostępna – tyle tylko że jest na tyle szeroka, że trzeba spędzić wiele czasu żeby ją zdobyć – a Ty drogi Przedsiębiorco tego czasu nie masz, dlatego masz księgowego.

Podsumowując należy pamiętać że dobry i tani księgowy – to dwie różne osoby.