+48 502 792 290, +48 94 35 117 46 biuro@tomikbis.pl

Jak już wcześniej pisałem Ministerstwo Finansów nie składa broni w walce z oszustami podatkowymi. Pomimo niezaprzeczalnych sukcesów w tym temacie, nadal są prowadzone prace w kierunku nowelizacji Ustawy o podatku od towarów u usług.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych pomysłów jest wprowadzenie tzw. zasady bezpodstawnego wzbogacenia się podatnika. Przyznam, ze na samą nazwę podatnik może reagować nerwowo – ale nie jest tak źle. Chodzi o to, że kiedy przez jakiś czas naszą usługę będziemy opodatkowali wyższym podatkiem VAT, a następnie w wyniku kontroli/interpretacji dowiemy się, że mamy jednak prawo do niższego podatku – powinniśmy złożyć korekty deklaracji VAT. Naturalnie z takiej korekty wyniknie nadpłata VAT, którą możemy jednak nie otrzymać. Zdaniem MF ciężar wyższego podatku VAT ponosi kupujący, a nie podatnik – więc jeżeli nie wykażemy, że jesteśmy w stanie „rozdać” tą nadwyżkę klientom, którzy za to faktycznie zapłacili – fiskus nie odda tych pieniędzy, gdyż nie nam się one należą, Wątpliwości moje budzą  dwie rzeczy – pierwsza, że ten mechanizm liczy się tylko w przypadku nadpłaty, a przecież w przypadku zaniżenia podatku – to klienci płacą mniej (według rozumowania MF). Druga wątpliwość znacznie poważniejsza, na którą wskazują również komentatorzy – w przypadku wstrzymania oddania nadpłaty podatku – to Skarb Państwa się „bezpodstawnie wzbogaci” – bo przecież nie odda tych pieniędzy „pokrzywdzonym konsumentom”

Zmienią się też zasady wykreślania podatnika z rejestru VAT, jak również powtórnego jego przyjęcia. Obecnie Naczelnik Urzędu Skarbowego może m.in. wykreślić podatnika w przypadku gdy podatnik nie istnieje, lub mimo podjętych prób nie ma możliwości kontaktu z podatnikiem. Obecnie, jeżeli podatnik udowodni, że prowadził działalność opodatkowaną – może zostać przywrócony do rejestru (nawet z mocą wsteczną). W myśl zmian przywrócony do rejestru może być podatnik, który nie złożył deklaracji VAT sprzed pół roku, ale w ciągu dwóch miesięcy od wykreślenia z rejestru złoży zaległe deklaracje wraz z wnioskiem o przywrócenie do rejestru. Możliwe też będzie złożenie deklaracji zerowych, ale tylko w przypadku, ze będzie to podyktowane rodzajem działalności. W innych przypadkach – podatnik musi od nowa zarejestrować się jako podatnik VAT.

O następnym pomyśle MF w walce z oszustami podatkowymi pisałem w artykule „Czy czeka nas koniec faktur do paragonu?”

MF również wyłączy z możliwości zwolnienia z VAT wszystkich podatników handlujących przez internet elektroniką (również RTV i AGD), oraz usługi ściągania długów.

Trudno wspomniane zmiany nazwać rewolucyjnymi. Wszystko wskazuje na to, że pomimo obietnic uproszczenia systemu podatkowego, proces uszczelniania podatków wymusi wręcz odwrotny skutek – przepisy staną się bardziej restrykcyjne, skomplikowane i pełne pułapek. Czy  to jest dobry kierunek?

Przyjedź

Wielkopolska 10/8, 78-100 Kołobrzeg

Zadzwoń

+48 502 792 290, +48 94 35 117 46

Napisz

biuro@tomikbis.pl